Mesačné archívy: december 2005

Vyhlásenie Fóra pre verejné otázky (FVO) ku kauze sudcu najvyššieho súdu Stiffela a Odvolacieho Krajského súdu v Bratislave

Pred niekoľkými dňami uplynul rok odvtedy, čo odvolací Krajský súd v Bratislave zarážajúcim spôsobom rozhodol, že sa denník SME musí ospravedlniť sudcovi Najvyššieho súdu Haraldovi Stiffelovi a ako nemajetkovú ujmu mu zaplatiť tri milióny korún. Pripomíname len, že Stiffel žaloval SME za články z roku 2002 o procese s kňazom Jozefom Labudom, ktorého súdy za bývalého režimu odsúdili v roku 1981 na šesť mesiacov väzenia za slúženie omše bez povolenia od štátu.

Celá záležitosť vyvolala veľké pobúrenie ľudí dobrej vôle, vyúsťujúce do rôznych foriem jej odsúdenia, vrátane petičnej iniciatívy za očistu súdnictva (viac informácií na www.peticia-sudnictvo.sk), ktorú podporili viaceré významné osobnosti verejného života. FVO vydalo už v decembri 2004 vyhlásenie (zaslané predsedovi NR SR, ministrovi spravodlivosti SR a predsedovi Najvyššieho súdu SR), v ktorom vyzvalo príslušné orgány venovať tomuto i ďalším prípadom náležitú pozornosť a vykonať nápravu. Dňa 17.11.2005 sa uskutočnilo v tejto súvislosti pred budovou Najvyššieho súdu v Bratislave občianske zhromaždenie za očistu súdnictva, organizované Networkom Slovakia (združením mladých katolíckych novinárov) a FVO.

Musíme bohužiaľ konštatovať, že ani po uplynutí viac ako 12 mesiacov neprišlo v záležitosti k žiadnej náprave a stále pretrváva škandalózny stav z roka 2004, ktorý považujeme za vážne ohrozenie hodnotových základov našej spoločnosti. Želáme si spoločnosť s morálne dôveryhodnými základnými inštitúciami, a preto očakávame od slovenského súdnictva úprimné a pokorné vyrovnanie sa s vlastnou komunisticou minulosťou. Kompetentné orgány teda opätovne vyzývame, aby promptne prijali opatrenia smerujúce k očiste slovenského súdnictva.

Bratislava, 21.12.2005

Vyhlasenie podporili:
Network Slovakia
Nezávislé kresťanské odbory Slovenska