Mesačné archívy: november 2016

Pripomienkovanie novely zákona o hazarde

Fórum pre verejné otázky, o.z. sa snaží spolupodieľať na debate o spravodlivom nastavení systému hazardných hier na Slovensku.

Bývalá predsedníčka FVO, o.z. a súčasná členka predsedníctva – pani Mária Guregová bola v roku 2009 až 2010 členkou petičného výboru pre petíciu proti Megakasínu v bratislavskej Petržalke, vďaka ktorej ešte v súčasnosti toto kasíno nestojí.

Napriek dočasnému sprísneniu zákona v roku 2010 minulá a súčasná vláda pod vedením pána Roberta Fica znovu zviazala ruky postihnutým rodinám a obciam a rozviazala ich vlastníkom herní. Hlavným nástrojom sa stala v mestách zdanlivo nesplniteľná podmienka zhromaždiť pod petíciu za zákaz herní, kasín a automatov v obci 30% oprávnených voličov. (v Bratislave je pritom účasť na voľbách do komunálnych orgánov účasť spravidla pod 30%).

Silným podnetom pre súčasnú vládu pod vedením Roberta Fica, ktorá je naklonená vlastníkom herní sa však stal zázrak, kedy sa bratislavským aktivistom, ktorých organizačne zastrešila Aliancia za rodinu podarilo túto zdanlivo neuskutočniteľnú podmienku splniť.

Vláda preto pripravila novelu zákona, ktorá by po zavedení do praxe mohla umožniť zákaz vstupu do herní a kasín pre závislých hráčov (ustanovenia však majú vstúpiť do platnosti až v roku 2018) a prinášajú aj niektoré ďalšie sprísnenia. Treba otvorene povedať, že viaceré ustanovenia sú zamerané na domácich vlastníkov licencií na prevádzkovanie hazardných hier a stávkových kancelárií. Novela však neodstránila pochybnú požiadavky získať pre zákaz herní a automatov v mestách a obciach 30% oprávnených voličov, ba priam ju ešte sprísnila.
FVO, o.z. sa preto pridalo k hromadnej pripomienke Fóra kresťanských inštitúcií, pod ktorú iniciátori získali vyše 5000 podporovateľov. Hromadnú pripomienku nájdete tu.

Následne sa pridalo k apelu na poslancov Národnej rady, aby vládny návrh zákona upravili v prospech ľudí a obcí. Apel na poslancov nájdete tu.
Mrzí nás postoj ministerstva financií, ktoré zákon prezentuje ako veľké sprísnenie hazardu, hoci len odstraňuje najväčšie nezmysly a zároveň nevracia obciam možnosť rozhodovať o verejných veciach na svojom území.

Fórum pre verejné otázky, o.z. preto chce aj naďalej sledovať túto tému a tlačiť zástupcov občanov k zodpovednému prístupu k tejto problematickej otázke.