Archívy kategórií: Aktuálne

Konferencia: Európsky extrémizmus ako hrozba, príznak,… šanca?

V cykle konferencií Výchova a vzdelávanie ako nástroj (de)formovania hodnotového systému spoločnosti, ktoré Fórum pre verejné otázky spoluorganizuje už mnoho rokov sa tento rok budeme zaoberať otázkou náboženskej slobody v Európe a vo svete a tiež pálčivým problémom extrémizmu.

Konferencia sa bude konať v priestoroch Katolíckej univerzity v Ružomberku 18. októbra 2017.

Pozvánka

Prihlasovací formulár

Podporujeme úplný zákaz herní v Bratislave

Fórum pre verejné otázky spolu Inštitútom pre prácu, rodinu a vzdelávanie podporuje úplný zákaz herní v Bratislave. Poslanci mestského zastupiteľstva budú o tejto téme rokovať vo štvrtok, 16. februára 2017 a v ten istý deň sa očakáva prijatie všeobecnezáväzného nariadenia, ktoré má tento zákaz zaviesť.
Fórum k tejto téme vydalo vyhlásenie. Vyhlásenie podpísala aj členka predsedníctva FVO, pani Mária Guregová, ktorá bola už pri prvej petícii proti hazardu na Slovensku v roku 2010.

Pripomienkovanie novely zákona o hazarde

Fórum pre verejné otázky, o.z. sa snaží spolupodieľať na debate o spravodlivom nastavení systému hazardných hier na Slovensku.

Bývalá predsedníčka FVO, o.z. a súčasná členka predsedníctva – pani Mária Guregová bola v roku 2009 až 2010 členkou petičného výboru pre petíciu proti Megakasínu v bratislavskej Petržalke, vďaka ktorej ešte v súčasnosti toto kasíno nestojí.

Napriek dočasnému sprísneniu zákona v roku 2010 minulá a súčasná vláda pod vedením pána Roberta Fica znovu zviazala ruky postihnutým rodinám a obciam a rozviazala ich vlastníkom herní. Hlavným nástrojom sa stala v mestách zdanlivo nesplniteľná podmienka zhromaždiť pod petíciu za zákaz herní, kasín a automatov v obci 30% oprávnených voličov. (v Bratislave je pritom účasť na voľbách do komunálnych orgánov účasť spravidla pod 30%).

Silným podnetom pre súčasnú vládu pod vedením Roberta Fica, ktorá je naklonená vlastníkom herní sa však stal zázrak, kedy sa bratislavským aktivistom, ktorých organizačne zastrešila Aliancia za rodinu podarilo túto zdanlivo neuskutočniteľnú podmienku splniť.

Vláda preto pripravila novelu zákona, ktorá by po zavedení do praxe mohla umožniť zákaz vstupu do herní a kasín pre závislých hráčov (ustanovenia však majú vstúpiť do platnosti až v roku 2018) a prinášajú aj niektoré ďalšie sprísnenia. Treba otvorene povedať, že viaceré ustanovenia sú zamerané na domácich vlastníkov licencií na prevádzkovanie hazardných hier a stávkových kancelárií. Novela však neodstránila pochybnú požiadavky získať pre zákaz herní a automatov v mestách a obciach 30% oprávnených voličov, ba priam ju ešte sprísnila.
FVO, o.z. sa preto pridalo k hromadnej pripomienke Fóra kresťanských inštitúcií, pod ktorú iniciátori získali vyše 5000 podporovateľov. Hromadnú pripomienku nájdete tu.

Následne sa pridalo k apelu na poslancov Národnej rady, aby vládny návrh zákona upravili v prospech ľudí a obcí. Apel na poslancov nájdete tu.
Mrzí nás postoj ministerstva financií, ktoré zákon prezentuje ako veľké sprísnenie hazardu, hoci len odstraňuje najväčšie nezmysly a zároveň nevracia obciam možnosť rozhodovať o verejných veciach na svojom území.

Fórum pre verejné otázky, o.z. preto chce aj naďalej sledovať túto tému a tlačiť zástupcov občanov k zodpovednému prístupu k tejto problematickej otázke.

Konferencia: Pozitívna autorita a jej vplyv na formovanie osobnostného rozmeru mladého človeka

V cykle konferencií Výchova a vzdelávanie ako nástroj (de)formovania hodnotového systému spoločnosti, ktoré Fórum pre verejné otázky spoluorganizuje už mnoho rokov sa tento rok budeme zaoberať otázkou pozitívnej autority a tiež trendu, ktorý je nanajvýš aktuálny – gender ideológii.

Konferencia sa bude konať v Smižanoch v Spišskej Novej Vsi vo Svätyni Božieho milosrdenstva 9. februára 2016.

Pozvánka.

——————-

Doplnenie 7. 3. 2017:
K dispozícii je zborník z konferencie.

Dôstojný pohreb ako prejav úcty k nenarodenému dieťaťu

V kontexte obdobia po Národnom pochode za život (Bratislava, 20. september 2015) sa uskutočnila tlačová konferencia o možnosti pochovávania nenarodených detí. Fórum pre verejné otázky, o.z. malo tú česť zúčastniť sa na prezentácii projektu občianskeho združenia Tóbi, ktoré už tri roky bezplatne pomáha odbornou aj praktickou pomocou rodičom potratených detí dostať ich telesné pozostatky zo zdravotníckych zariadení a dôstojne ich pochovať.

Viac informácií nájdete v tlačovej správe.

Po proteste proti IPPF

V sobotu 22. augusta 2015 sa pred sídlom Spoločnosti pre plánované rodičovstvo konalo protestné zhromaždenie proti predaju orgánov nenarodených detí. Spoločnosť pre plánované rodičovstvo je slovenskou pobočkou organizácie International Planned Parenthood Federation. Tá sa dostala v USA do krížovej paľby občianskych aktivistov a časti politikov po tom, ako boli zverejnené v júli a auguste videá s jej predstaviteľmi, ktoré naznačujú možné porušenie zákonov touto vládou štedro dotovanou organizáciou. Kritika na organizáciu, ktorá celosvetovo presadzuje liberalizáciu potratov sa objavila aj v Európe. Zhromaždenie v Bratislave sa konalo zo solidarity a v rovnakom čase ako občianske protesty v USA.

„Som vďačný všetkým tým, ktorí sa protestu zúčastnili a tiež tým, ktorí ho podporili aspoň na diaľku.“ povedal po proteste Michal Makovník, predseda Fóra pre verejné otázky, ktoré protest organizovalo.

Na zhromaždení, ktorého sa zúčastnilo niekoľko desiatok protestujúcich vystúpili Mária Raučinová z Fóra života, Pavol Kossey z Fóra kresťanských inštitúcií a tiež politici KDH a OĽaNO – Anna Záborská, Braňo Škripek a Natália Žembová.

Účastníci prijali Vyhlásenie, v ktorom sa hlásia k ústavnému princípu ochrany ľudského života pred narodením, vyjadrujú solidaritu s americkými pro-life organizáciami a odmietajú prípadné snahy o zavedenie podobných praktík na Slovensku.

Leták, rozdávaný okoloidúcim.

Protest proti barbarským praktikám Plánovaného Rodičovstva

V júli a auguste boli na internete zverejnené videá, v ktorých predstavitelia najväčšej potratárskej organizácie hovorili o praktikách, ktoré používajú. Odhalili sa v nich niektoré ich postoje: snaha o zarábanie na ostatkoch zabitých detí a ochota kvôli zisku zmeniť medicínske postupy, čo môže ohroziť život a zdravie matky a porušiť existujúce zákony.

Fórum pre verejné otázky spolu s Fórom života, Fórom kresťanských inštitúcií a ďalšími partnerskými organizáciami preto zo solidarity s americkými pro-life organizáciami pozýva všetkých ľudí dobrej vôle na protestné zhromaždenie pred slovenskú pobočku tejto potratárskej organizácie. Zhromaždenie sa uskutoční v sobotu 22. augusta 2015 o 17:30 pred pobočkou Spoločnosti pre plánované rodičovstvo.

Na proteste chceme vyjadriť, že
– ľudská bytosť si zaslúži úctu a ochranu už pred narodením
– vyjadrujeme solidaritu so snahami slušných ľudí v Spojených štátoch amerických o zrušenie barbarských praktík IPPF v ich krajine
– odmietame snahy o zavedenie podobných praktík na Slovensku
– sme presvedčení, že nenarodené deti nesmú byť obeťami fyzických ani psychických zranení, ktoré si spôsobili ich rodičia
– sme presvedčení, že zabíjanie detí v lone matky nevyrieši chudobu vo svete.

Ponúkame argumenty pre debatu o mimomanželských zväzkoch

Po referende 7. februára 2015 sa objavili hlasy požadujúce zmenu rodinného práva na Slovensku smerom k vytvoreniu novej kategórie štátom uznaných zväzkov s ohľadom na deklarovanú špecifickú situáciu ľudí s iným sexuálnym cítením. FVO ponúka analýzu jednej časti tohto zložitého problému. Analyzuje, či sú opodstatnené nadštandardné práva pre homosexuálov?

Je k dispozícii na stiahnutie tu.