Archívy kategórií: Iné aktivity členov

Pripomienkovanie novely zákona o hazarde

Fórum pre verejné otázky, o.z. sa snaží spolupodieľať na debate o spravodlivom nastavení systému hazardných hier na Slovensku.

Bývalá predsedníčka FVO, o.z. a súčasná členka predsedníctva – pani Mária Guregová bola v roku 2009 až 2010 členkou petičného výboru pre petíciu proti Megakasínu v bratislavskej Petržalke, vďaka ktorej ešte v súčasnosti toto kasíno nestojí.

Napriek dočasnému sprísneniu zákona v roku 2010 minulá a súčasná vláda pod vedením pána Roberta Fica znovu zviazala ruky postihnutým rodinám a obciam a rozviazala ich vlastníkom herní. Hlavným nástrojom sa stala v mestách zdanlivo nesplniteľná podmienka zhromaždiť pod petíciu za zákaz herní, kasín a automatov v obci 30% oprávnených voličov. (v Bratislave je pritom účasť na voľbách do komunálnych orgánov účasť spravidla pod 30%).

Silným podnetom pre súčasnú vládu pod vedením Roberta Fica, ktorá je naklonená vlastníkom herní sa však stal zázrak, kedy sa bratislavským aktivistom, ktorých organizačne zastrešila Aliancia za rodinu podarilo túto zdanlivo neuskutočniteľnú podmienku splniť.

Vláda preto pripravila novelu zákona, ktorá by po zavedení do praxe mohla umožniť zákaz vstupu do herní a kasín pre závislých hráčov (ustanovenia však majú vstúpiť do platnosti až v roku 2018) a prinášajú aj niektoré ďalšie sprísnenia. Treba otvorene povedať, že viaceré ustanovenia sú zamerané na domácich vlastníkov licencií na prevádzkovanie hazardných hier a stávkových kancelárií. Novela však neodstránila pochybnú požiadavky získať pre zákaz herní a automatov v mestách a obciach 30% oprávnených voličov, ba priam ju ešte sprísnila.
FVO, o.z. sa preto pridalo k hromadnej pripomienke Fóra kresťanských inštitúcií, pod ktorú iniciátori získali vyše 5000 podporovateľov. Hromadnú pripomienku nájdete tu.

Následne sa pridalo k apelu na poslancov Národnej rady, aby vládny návrh zákona upravili v prospech ľudí a obcí. Apel na poslancov nájdete tu.
Mrzí nás postoj ministerstva financií, ktoré zákon prezentuje ako veľké sprísnenie hazardu, hoci len odstraňuje najväčšie nezmysly a zároveň nevracia obciam možnosť rozhodovať o verejných veciach na svojom území.

Fórum pre verejné otázky, o.z. preto chce aj naďalej sledovať túto tému a tlačiť zástupcov občanov k zodpovednému prístupu k tejto problematickej otázke.

Ponúkame argumenty pre debatu o mimomanželských zväzkoch

Po referende 7. februára 2015 sa objavili hlasy požadujúce zmenu rodinného práva na Slovensku smerom k vytvoreniu novej kategórie štátom uznaných zväzkov s ohľadom na deklarovanú špecifickú situáciu ľudí s iným sexuálnym cítením. FVO ponúka analýzu jednej časti tohto zložitého problému. Analyzuje, či sú opodstatnené nadštandardné práva pre homosexuálov?

Je k dispozícii na stiahnutie tu.

Ernest Géze: Ad: Štefan Hríb Paríž a my

uverejnené v: .týždeň 3/2015

Myslím si, že práve teraz je ten najvhodnejší čas odpovedať na nastolené otázky. Spoločnosť prosperuje len vtedy, keď rešpektuje práva a dôstojnosť každého človeka, vrátane jeho vierovyznania. Žiaľ, ani teroristi, ani časopis Charlie Hebdo, súdiac podľa ich karikatúr, tieto veci nepovažujú za hodnoty. Spoločnosť by nemala tolerovať znevažovanie náboženského cítenia ľudí, akéhokoľvek náboženstva tak, ako netoleruje beštiálne vraždenie. Ináč západný svet čaká osud starovekého Ríma. Rímska ríša sa rozpínala a prosperovala vtedy, keď bola k náboženstvám tolerantná. Keď sa však cisárskym ediktom Teodosia I. roku 391 n.l. stala teokratickým kresťanským štátom, tak sa natoľko vnútorne oslabila, že sa rozpadla. Aj Európa a Západ bude prosperovať vtedy, ak nebude tolerovať žiadne násilie, ani fyzické, ani duchovné.
Príčinu nábožensky motivovaného terorizmu vidím v nesprávnej predstave Boha. Predstava Boha ako bojovníka, žiaľ vyhovuje mnohým mocichtivým duchovných vodcom, ktorí sú schopní presvedčiť veriacich, že najbezpečnejšou cestou do neba je násilie. Kristus nám predstavil Boha ako milujúceho Otca. Žiaľ, predstava láskavého a milosrdného Boha sa v minulosti ťažko ujímala dokonca aj v kresťanských krajinách. Ale ak chceme žiť v mieri a prosperovať, musíme si osvojiť takú predstavu o Bohu, akú nám priniesol Kristus.

Cyklus prednášok o ľudských právach

Fórum pre verejné otázky v spolupráci s ďalšími inštitúciami odštartoval cyklus verejných prednášok a diskusií o skutočných ľudských právach s právnikom Martinom Dilongom.

Témy:

  • ústavná ochrana manželstva a rodiny,
  • práva rodičov,
  • Celoštátna stratégia ľudských práv,
  • problém gender (rodovej)  ideológie,
  • ochrana práv seniorov.

Podujatia v jednotlivých slovenských mestách sa organizujú v spolupráci s miestnymi inštitúciami. Termíny a miesta konania budeme postupne doplňovať.

1)  10. marca 2014 v Námestove.
OCHRANA MANŽELSTVA A RODINY
JUDr. Martin Dilong
Miesto prednášky:  KATOLÍCKY DOM v Námestove, začiatok o 15.00 hod.

2)  19. marca 2014 v Košiciach.
OCHRANA MANŽELSTVA A RODINY
JUDr. Martin Dilong
Miesto prednášky: Aula Teologickej fakulty KU na Hlavnej 89, Začiatok o 17:30 hod.

3)  26. marca 2014 v Ružomberku.
ČISTÝ VZŤAH, FUNGUJÚCE MANŽELSTVO A OCHRANA RODINY
JUDr. Martin Dilong
Miesto prednášky: Univerzitné Pastoračné Centrum na Hrabovskej ceste 1, Začiatok o 17:00 hod.

4) 9. apríla 2014 v Banskej Bystrici.
ÚSTAVNÁ OCHRANA MANŽELSTVA A RODINY, JE REFERENDUM NAOZAJ DÔLEŽITÉ?
JUDr. Martin Dilong
Miesto prednášky: Diecézne Centrum Jána Pavla II. na Kapitulskej ulici, Začiatok o 19:00 hod.

5) 7. mája 2014 v Trnave.
OCHRANA MANŽELSTVA A RODINY
JUDr. Martin Dilong
Miesto prednášky: jezuitský kostol na Štefánikovej ulici, Začiatok o 17:45 hod.

Odborný garant: JUDr. Martin Dilong M.I.L , člen predsedníctva Fóra pre verejné otázky.  Pôsobil v diplomacii na Slovensku a v Slovinsku. Študoval právo na Slovensku a vo Švédsku kde sa venoval špeciálne problematike ľudských práv.

Pripomienky FVO k návrhu Celoštátnej stratégie rozvoja a podpory ľudských práv

Na konci júna a začiatku júla 2013 prebehli workshopy k návrhu Celoštátnej stratégie rozvoja a podpory ľudských práv. Návrh bol pripravený na objednávku Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR skupinou expertov pod vedením pána Kalmána Petocza. FVO sa na workshopoch aktívne zúčastnilo prostredníctvom svojich zástupcov.

Zástupkyňa FVO, Miroslava Mosná zosumarizovala pripomienky v nasledujúcom liste, ktorý bol zaslaný zodpovedným pracovníkom ministerstva.